מנות גליליות ששווה להכיר

אין לנו ספק שכבר יצא לכם להיתקל במסעדות שבהן התפריט מבשר על "מטבח גלילי אותנטי" ובסופו של דבר מה שהונח לכם על השולחן זה צלוחית לבנה עם עלה של זעתר ומעט שמן זית תעשייתי, לצד אינספור מנות שאין שום קשר בינן לבין הגליל.

אז מה הוא למעשה המטבח הגלילי האותנטי? ובכן, לפי המומחים בתחום, המטבח השאמי, הלא הוא המטבח הערבי הגלילי, הוא המטבח שהביאו עמם כל אותם תושבי סוריה ולבנון שהיגרו לגליל.

מדובר במטבח המבוסס על מסורות, טכניקות וטעמים בני מאות שנים, שעבר התאמות ושינויים בהתאם לחומרי הגלם המקומיים של האזור.

אחד המאפיינים המובהקים ביותר של המטבח הגלילי, בא לידי ביטוי בגישת ה"מהאדמה לצלחת": בישול עונתי הכולל שימוש בחומרי גלם זמינים וטריים בלבד.

המנות מבוססות על חומרי הגלם שניתן להשיג בסביבה הקרובה ותודה לאל, בגליל באמת שלא חסרים חומרי גלם איכותיים ואף משובחים.

במאמר שלפניכם נזכיר שבע מנות גליליות מובהקות שניתן לפגוש במגוון מסעדות בגליל המערבי המגישות את מיטב המטבח המקומי.

לפני שנפתח בדברים נציין כי ישנן גם לא מעט מסעדות בגליל מערבי שמגישות יופי של פיצות או פסטות למשל. כמובן במקומו מונח, אך בהן מן הסתם לא נעסוק במאמר זה.


קבלו אותן במזלגות שלופים: שבע מנות גליליות

גלאש

נתחיל דווקא מהקינוח: גלאש היא מנה של בצק פילו ממולא בשומשום, אגוזים, צימוקים וסוכר חום. את המאפים המגולגלים מושחים במי סוכר ובחמאה מומסת ונהוג להגיש אותם עם הקפה השחור כנשנוש מתוק ומושחת במיוחד. וכן, לשאלתם: זה ממכר אפילו יותר משנדמה לכם.

חלוואת' אל ג'יבן

עוד קינוח מתוק ומושחת, שנפוץ בעיקר בירדן ובסוריה. מדובר בסוג של קנלוני שמכינים מבצק סולת וממלאים בגבינה ערבית מתוקה מדבש.

חשוות אל-אוזי

תבשיל של בשר ואורז המגיע מהמטבח הפלסטיני. לאורך השנים נוספו לו אלמנטים גליליים קלאסיים כמו הכורכום והשקדים המולבנים. את התבשיל נהוג להגיש הפוך על צלחת ההגשה, כך שנוצרת שכבה של בשר טחון משובץ בפרוסות לבנות של שקדים, המונחת על גבי גבעה מסודרת של אורז צהוב. במילה אחת: תענוג!

שולבטו

תבשיל מסורתי של ירקות ובורגול. מדובר על מעין תחליף לא רע בכלל למג'דרה המוכרת.

מסקעה

מסקעה היא מנה שמתכתבת כפי שניתן לנחש, עם המוסקה. מדובר במנה שאופיינית מאוד הן למטבח הבלקני והן למטבח הערבי. אמנם בכל אזור מכינים את המנה באופן מעט שונה, אך חומרי הגלם המרכזיים, הלא הם הבשר והחצילים, מהווים את עמוד השדרה של המוסקה והמסקעה כאחת.

תעשימה

תעשימה הוא דג שמוגש כשהוא עטוף בבצק מתובל. את המנה נהוג להכין באופן מסורתי בטאבון אבן כמובן אבל אם במקרה שאין לכם טאבון, אתם בהחלט מוזמנים להכין אותה בתנור הביתי שלכם. ההנאה בכל מקרה, מובטחת.

פאטייר

מאפה ממולא תרד שצורתו משולש, המבוסס על בצק שמרים. פטאייר מזכיר ביותר אוזן המן וניתן למלא אותו כמובן גם בבשר, בצל מטוגן ויש שאוהבים למלא אותו בתערובת גבינות.

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email